fallback

Да бъде ли Германия ядрена военна сила?

Враждебните думи на Доналд Тръмп карат германските политици да се замислят за състоянието на отбраната си, пише Politico

17:40 | 04.08.18 г. 22

Представете си: Германия е въоръжена с ядрени оръжия и това не е апокалиптичен роман, в който нацистите печелят Втората световна война, а съвсем реален дебат в страната, пише в коментар европейското издание Politico. Темата се коментира във връзка с враждебната реторика на американския президент Доналд Тръмп.

Welt am Sonntag излезе с коментар със заглавие на последното си издание: "Нуждаем ли се от бомба?", в който анализатори се опасяват, че за първи път от 1949 година Германия вече не се намира под защитния ядрен чадър на САЩ.

Това положение поставя нуждата от дебати относно националната отбрана, категоричен е Кристиан Хаке. За него европейско решение е доста илюзорно, защото отделните страни имат различни интереси.

Вероятно е лесно да приемем, че това е коментар на ексцентричен академик, пише Politico. Но думите на Тръмп по време на срещата на НАТО, че САЩ може би ще продължат сами, също трябва да бъдат взимани предвид.

Не за първи път Берлин обмисля как да се въоръжи с ядрени оръжия. През 60-те години Конрад Аденауер се обръща към Шарл де Гол с идея страната да се присъедини към френските ядрени сили, но получава "любезен отказ". През 1968 година, когато Аденауер вече не е на власт, Германия ратифицира договора за неразпространение на ядрено оръжие.

Сега обаче това положение е подложено на дискусия. "Ако Германия запази статута си на неядрена сила, какво би накарало Турция или Полша, например, да я последват?", коментира бившият германски посланик в САЩ Волфганг Ишингер във връзка със статията във Welt am Sonntag.

Кой би искал Германия да е последният член на договора за неразпространение на ядрени оръжия, пита се още политикът.

Улрике Франке е убедена, че трябва да има стратегически дебат по темата в Европа и Германия, а Европейската система за сигурност не е подготвена за бъдещето.

Години наред германските политици избягваха да коментират отбраната, опасявайки се от скептицизма на избирателите да бъдат отделяни порече средства за армията. След толкова години под американския ядрен щит повечето германци са убедени, че сигурността им е гарантирана.

А и много от тях още носят стигмата на военната униформа и дори много военни на активна служба днес предпочитат да носят цивилно облекло, отивайки на работа.

Сега обаче критиките на Тръмп, че страната не отделя определените от НАТО 2% от БВП за отбрана, накара политическата класа да преосмисли ситуацията. Вътрешни доклади показват, че германската армия е неподготвена - през май само четири от 124-те бойни самолети Eurofither летят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:54 | 12.09.22 г.
fallback